Κάτω από συνεχές ψιλόβροχο και με το θερμόμετρο να δείχνει ένα βαθμό διεξήχθη σήμερα ο αγώνας Απόλλων Ζαγκλιβεριου Τρίτων Βόλβης. Παρα τον επιβαρυμένο από τις συνεχόμενες βροχές αγωνιστικό χωρο έγινε ένα ματς πλούσιο σε φάσεις με πέντε γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Απόλλωνα να κυνηγά το γρήγορο γκολ και τα Τριτωνάκια να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα. Μετά το δεκάλεπτο η ομάδα της Βόλβης είχε την κατοχή μπάλας και έφτασε πολύ κοντά στο να προηγηθεί σε δυο φάσεις στο 11’ και στο 16’ αλλά ο τερματοφύλακας του Ζαγκλιβεριου με σωστές τοποθετήσεις κατάφερε να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Και ενώ η πίεση από τα Τριτωνακια γινόταν όλο και πιο έντονη  και κόντρα στην ροη του αγώνα, ο Απόλλων ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 23’ και έτσι το ημίχρονο έληξε 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα Τριτωνάκια ενέτειναν τις προσπάθειες τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που έγινε στο 42’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα  ήρθε η ανατροπή με έξοχο πλασέ και ο δείκτης του σκορ έγραψε 1-2. Πριν όμως καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Απόλλων έφτασε στην ισοφάριση με εξαιρετικό μακρινό σουτ. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες κυνήγησαν την  νίκη αλλά ένα τραγικό λάθος της άμυνας της Βόλβης 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ήταν αυτό που έβαλε τον Απόλλων και πάλι μπροστά με σκορ 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Oι συνθεσεις:

Απολλων Ζαγκλιβεριου: Κανελλης, Μπισκας, Ιακωβου, Δημουλης, Μαρικλαρης, Φραντζουτης, Χατζηπετρου, Βουσης, Τσαντης

Τριτων Βολβης:Ιωάννου, Ευαγγέλου, Μυλωνάς,  , Βαιντερλής,  ,Γλαβίνας, Βαποράκης, Κασαβέτης,Ασημώνης,  Βουτσάς, Βράνας, Θεοδωριάδης, Πετριδης

Οι σκορερ: Μαρικλαρης 23′. Κασαβετης 42′, Βαιντερλης 45′, Τσαντης 47′, Μπισκας 55΄.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου δεν διεξήχθησαν καθώς οι ομάδες του Σοχού και του Κρυονερίου δεν μπόρεσαν να μεταβούν στο γήπεδο λόγω χιονόπτωσης.

Και η βαθμολογία:

1. Εθνικός Σοχού       22     (43-26) (με ένα αγώνα λιγότερο)

2. Απ. Ζαγκλιβερίου   21    (36-24) (με ένα αγώνα λιγότερο)

2.Τρίτων Βόλβης       19     (25-20)

4.Βρασ.  Βρασνών     18     (27-31) (με ένα αγώνα λιγότερο)

5.ΠΑΟΚ Σταυρού       17     (31-21)  (με δύο αγώνες λιγότερους)

6.Διγ. Κρυονερίου     0     (17-55) (με ένα αγώνα λιγότερο)

2 responses »

1. Ο/Η Περίεργος λέει:

Δύο μικρές παρατηρήσεις και ένα μεγάλο «ΠΑΜΕΕΕ!»

1. Πήρε κεφαλιά ο πιτσιρικάς στο κόρνερ; Μπράβο του!

2. Το νικητήριο γκολ του Απόλλων μου προκύπτει από άγχος και βιασύνη από τα Τριτωνάκια: φαίνεται πως πίστεψαν ότι μπορούν μέχρι το τέλος να πάρουν τον αγώνα και στη βιασύνη τους «πούλησαν» τη μπάλλα.